Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU SZCZYCIEŃSKIEGO

Medycyna okołooperacyjna pod lupą specjalistów

KOPERNIK.TV
Za nami I Interdyscyplinarna Konferencja Medycyny Okołooperacyjnej.

Operacja czy zabieg chirurgiczny nie są najprzyjemniejszymi momentami w naszym życiu, ale odpowiednie przygotowanie pozwala przetrwać ten czas w dobrej kondycji. Zajmuje się tym nowa gałąź medycyny – medycyna okołooperacyjna.

Najważniejszym aspektom okresu przed, w trakcie i po operacji poświęcona była I Interdyscyplinarna Konferencja Medycyny

Okołooperacyjnej, która odbyła się 25 marca w Gdańsku. „Bardzo się cieszę, że ta konferencja dotyczy tej tematyki, jaką jest medycyna okołooperacyjna i wierzę w to, że jest to bardzo ważne wydarzenie, które ma szansę podnieść świadomość dotyczącą wagi medycyny okołooperacyjnej” – podkreśla Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini zarządu województwa pomorskiego.

Jak zauważa pomysłodawczyni konferencji doktor Magdalena Łasińska-Kowara, medycynę okołooperacyjną można porównać do wspinaczki wysokogórskiej. Pomaga pacjentowi wejść na górę i z niej zejść, po drodze pokonując wiele trudności porównywalnych z tymi, z którymi mierzą się wspinacze. „Co na takiego człowieka czeka: czeka go lęk, czeka go ogromny wysiłek, czeka go bezsenność, czeka go odwodnienie, czeka go niedożywienie, czeka go hipotermia. Każdy z tych elementów spotykamy podczas drogi pacjenta przez operację” – podkreśla dr n. med. Magdalena Łasińska-Kowara.

Do udziału w konferencji zaproszono specjalistów w leczeniu pacjenta w okresie okołooperacyjnym. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali wystąpień kilkudziesięciu profesjonalistów ochrony zdrowia z Polski, Kanady i Austrii.

W sesji wykładowej poruszono tematy związane z opieką i leczeniem pacjentów w podeszłym wieku, pacjentów z zaburzeniami odżywiania, chorobami onkologicznymi i układu krążenia. „Omawialiśmy tutaj powikłania różnych zabiegów, ale przede wszystkim omawialiśmy sposoby zapobiegania powikłaniom, bo to jest istotne, żeby zapobiec, żeby sprawić tak, by tych powikłań w ogóle nie było. Musimy o tym mówić, ponieważ problem jest niedoszacowany w ochronie zdrowia i im więcej będziemy mówić, im więcej będziemy raportować, tym bardziej będziemy w stanie to oszacować i temu zapobiegać” – przekonuje kardiochirurg prof. dr hab. n. med. Michał Zembala. Znaczenie nowych technologii w życiu chirurga przybliżył gościom lek. Mateusz Wityk, asystent w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala w Słupsku. „Są to ogromne możliwości nabywania wiedzy, wymiany doświadczeń już nie tylko na polu własnego oddziału, własnego podwórka, nawet tego polskiego, tylko te technologie umożliwiają kontakt z najlepszymi ekspertami z całego świata, wymiany doświadczeń, zdobywaniu wiedzy” – mówi lek. Mateusz Wityk.

Odpowiedniemu przygotowaniu do operacji, czyli tzw. prehabilitacji, poświęcona była część warsztatowa konferencji. W ich trakcie omawiano m.in. aspekty fizjoterapii oddechowej i wydolności sercowo-naczyniowej. „My się skupiamy na przygotowaniu oczywiście ruchowym też, ale przygotowaniu przede wszystkim pacjenta do właściwego, prawidłowego oddychania po zabiegu, w związku z czym pracujemy nad uruchomieniem pewnych mięśni oddechowych, nad pracą przepony, nad zwiększeniem ruchomości stawów w obrębie klatki piersiowej” – wymienia kardiolog dr hab. n. med. Dorota Sobczyk, zastępca ordynator Oddziału Kardiochirurgii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego. Aby dobrze przygotować pacjenta do operacji, trzeba go najpierw dobrze odżywić. O znaczeniu odpowiedniej diety w prehabilitacji opowiadali na warsztatach Krzysztof Karaś i Natalia Mogiłko. „To są często pacjenci, którzy przygotowują się do zabiegu np. biodra czy kolana, ale to są pacjenci, którzy mają inne problemy, jak cukrzyca, jak choroby żołądka i jakby problemem jest to, że oni nie mogą tego połączyć i w ramach poradni dietetyk im to scala, jest takim spinaczem, który ich edukuje jak to połączyć, żeby rana się odpowiednio goiła i żeby pacjent nie leżał dłużej, żeby wyszedł do domu w pełni sił” – podkreśla Natalia Mogiłko, koordynator zespołu ds. leczenia żywieniowego Szpitala Zdrowie w Kwidzynie.

W tajniki treningu  na dyskach sensomotorycznych z kijami wprowadził chętnych Olgierd Bojke, prezes Polskiej Federacji Nordic Walking. „Porusza wszystkie te potrzeby, które na tej konferencji były poruszane, przede wszystkim walkę z sarkopenią, czyli utratą masy mięśniowej. Wykorzystując te kijki oczywiście mamy trening wytrzymałościowy, aerobowy, który jest tani, bezpieczny i łatwy do wykonania” – przekonuje Olgierd Bojke.

I Interdyscyplinarna Konferencja Medycyny Okołooperacyjnej cieszyła się dużą popularnością. W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 osób

z całego kraju. A kolejne wydarzenie IKMO już za niecały rok – zapraszamy wiosną 2024.