O tym, że osoby starsze to bardzo ważna grupa społeczna, w Lidzbarku Warmińskim może świadczyć fakt, że działa tu Miejska Rada Seniorów. „Rada Seniorów ma zadanie opiniotwórcze, konsultacyjne i doradcze burmistrzowi miasta, ale nie tylko burmistrzowi, też radnym, i taką rolę staramy się spełniać” – mówi Jolanta Adamczyk, przewodnicząca Rady.
Corocznie 14 listopada świętowany jest Ogólnopolski Dzień Seniora. Z tej okazji w Lidzbarskim Domu Kultury zorganizowano wyjątkowe wydarzenie. „Trzeba pokazywać dobre działania, aktywność ludzi, bez względu na wiek. Trzeba pokazywać, że warto jest być dobrym, warto być aktywnym, ponieważ tacy ludzie są zauważalni” – podkreśla Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz regionalnych. „W tej chwili około dwudziestu czterech procent mieszkańców Warmii i Mazur to są seniorzy. Za pięć lat ocenia się, że seniorów może być ponad nawet trzydzieści procent. A to jeszcze raz poświadcza, jak to jest liczna grupa, którą warto się opiekować” – mówi Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. „Cóż można im życzyć? Zdrowia, to co jest najważniejsze, bo chęć i zapał, który mają w sobie, to może niejeden z nas pozazdrościć” – dodaje starosta lidzbarski Jan Harhaj.
Ważnym momentem podczas obchodów było przyznanie wyróżnień i tytułów „Aktywny Senior” i „Osobowość Senioralna”. Doceniono zaangażowanie społeczne, kulturalne, a także m. in. pomoc niesioną uchodźcom z Ukrainy. „To były przede wszystkim lekcje języka polskiego. Myślę, że uczestniczyli bardzo chętnie w tych zajęciach” – mówi Anna Zakrzewska, laureatka tytułu „Aktywny Senior”. „Poprzez to, że robimy dla innych, robimy to dla siebie. Jesteśmy aktywni, ruchowo aktywni, przede wszystkim to przedłuża nam zdrowie” – przekonuje Tadeusz Krenc, laureat tytułu „Osobowość Senioralna”. „Kocham ludzi i chcę im dać z siebie wszystko, co mogę dać” – dodaje Halina Śledziewska, laureatka tytułu „Osobowość Senioralna”. Wyróżnienia otrzymali także uczniowie szkół podstawowych, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Portret moich dziadków”.
Częścią wydarzenia było również otwarcie wystawy „Zwyczaje i obrzędy weselne na Warmii”. „Można dowiedzieć się, jakie etapy miało wesele, w jakim stroju młodzi występowali, jakie były istotne postacie, takie jak chociażby rojek czy placmistrz, dla większości pewnie nie mówią za wiele, ale też cała taka magiczna obrzędowość, czyli to, co do dnia dzisiejszego tak naprawdę stosujemy” – mówi Izabela Treutle, regionalistka i autorka wystawy.
O wrażenia artystyczne podczas obchodów Dnia Seniora zadbał Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego.