WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU SZCZYCIEŃSKIEGO

Światowy Dzień Żywności 2022

BANK ŻYWNOŚCI
Warsztaty, spotkania i ciekawe wykłady – z okazji Światowego Dnia Żywności w olsztyńskim Banku Żywności przygotowano szereg atrakcji dla młodzieży.

16 października przypada Światowy Dzień Żywności. W olsztyńskim Banku Żywności obchody tego święta trwają jednak cały miesiąc. Głównym celem jest zwrócenie uwagi dzieciom i młodzieży na problem marnowania jedzenia i wypracowanie dobrych nawyków. „Gościmy u nas trzy klasy z dwóch szkół, z SP 13 i SP 14. Dzieje się dużo działań edukacyjnych, działania kulinarne, działania prelekcyjne dotyczące właśnie tutaj segregacji odpadów, ale również inne działania edukacyjne szerzące wiedzę dzieci dotyczącą gospodarowania produktami spożywczymi” – mówi Aleksandra Matias, dietetyczka z Banku Żywności w Olsztynie.

O solidną dawkę wiedzy teoretycznej zadbali m. in. doktoranci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz goście z Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. „Przyjechałyśmy z naszymi testowymi, prototypowymi scenariuszami. Był to scenariusz „Wyprawa w kuchenny świat”, gdzie dzieci miały za zadanie rozwiązać pewien escape room i w nagrodę za dobrze rozwiązane zadanie, w oparciu o takie specjalnie przygotowane puzzle edukacyjne mogły otworzyć boxy, gdzie poznawały dane rośliny, z którymi możemy spotkać się w kuchni” – opisuje Magdalena Chrobaczyńska-Dyląg z Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

Atrakcją dla uczestników była gra edukacyjna z aplikacją Kahoot!, w której uczniowie mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanym quizie. Gra obejmowała 10 pytań dotyczących określonych produktów, ich zastosowania oraz wartości odżywczych.

Uczniowie poznali nie tylko teoretyczne, ale też praktyczne aspekty niemarnowania żywności. „To jest projekt, który ma pokazać, jak wykorzystywać produkty tak, żeby ich nie zmarnować. Młodzi uczą się pizzy. Pizza jest takim fajnym produktem, który pozwala nam nie marnować żywności, możemy wykorzystywać produkty, jakie chcemy” – zapewnia szef kuchni Maciej Maciejewski.

Spotkania w olsztyńskim Banku Żywności były również okazją do rozmowy o odpadach, które generujemy chociażby podczas przygotowywania posiłków. „Skorzystaliśmy z zaproszenia Banku Żywności, żeby przybliżyć młodzieży tematykę segregacji odpadów, a właściwie, żeby przybliżyć tematykę prawidłowej segregacji, czyli zwrócić uwagę na to, jak zakwalifikować prawidłowo odpady, do którego pojemnika wrzucić” – mówi Irena Abramowska z firmy Koma Olsztyn. Aby młodzież mogła przekazać wiedzę dalej, firma Koma przygotowała szereg gadżetów, jak chociażby magnesy na lodówkę z instrukcjami prawidłowej segregacji.

Działania skupione na szacunku do żywności będą prowadzone w Banku Żywności przez cały miesiąc. „Mamy zaplanowanych ponad 20 warsztatów kulinarnych różnego rodzaju, mamy zaplanowane spotkanie z samorządami, gdzie będziemy przedstawiać rekomendacje w kierunku obszarów zero waste, niemarnowania dla dużych aglomeracji miejskich, czyli wypracowaliśmy takie rekomendacje dla miasta Olsztyn” – zapowiada Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Na koniec października odbędzie się też spotkanie z nauczycielami, podczas którego eksperci pokażą, w jaki sposób rozmawiać z uczniami i efektywnie edukować w zakresie niemarnowania żywności.