Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik: Rok 2021 był dla was pracowity chociażby ze względu na liczne nabory wniosków o dofinansowania. Co się udało? Ile pieniędzy otrzymaliście?
Alicja Polucha, specjalista ds. projektów i animacji w Stowarzyszeniu Kraina Drwęcy i Pasłęki: Rok 2021 był szczególnie intensywny dla Stowarzyszenia. Na przełomie kwietnia i maja ogłosiliśmy sześć naborów w różnych zakresach, była to operacja własna, granty, podejmowanie działalności gospodarczej, zachowanie dziedzictwa lokalnego, rozwój ogólnodostępnej, niekomercyjnej infrastruktury, oraz tworzenie inkubatorów przetwórstwa lokalnego. Łączna alokacja wynosiła ponad 2 miliony 200 złotych. W trakcie trwania tych wszystkich naborów wpłynęło do nas aż 47 wniosków na łączną kwotę ponad 4 milionów złotych.
Podejmowaliście współpracę z władzami wojewódzkimi. Jakie to były inicjatywy?
W tym roku podpisaliśmy z Urzędem Marszałkowskim o przyznanie pomocy na granty. W ramach tych grantów udało się nam jako Stowarzyszeniu podpisać 5 umów z grantobiorcami. W ramach tych działań powstały obiekty ogólnodostępnej infrastruktury, jak również z zakresu zachowania dziedzictwa lokalnego.
Rok 2021 to także kolejny etap wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju. Jakie są jego efekty?
Ilona Grabowska, kierownik biura Stowarzyszenia Krainy Drwęcy i Pasłęki: W tym roku ubiegaliśmy się o przewalutowanie Lokalnej Strategii Rozwoju na euro. Po raz pierwszy w tym roku ogłosiliśmy konkursy w kwocie euro i w przyszłym roku 2022 planujemy ogłosić dodatkowe nabory. Te nabory są związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej, z rozwojem infrastruktury niekomercyjnej oraz opracowaniem koncepcji smart village.
W tym roku obchodzicie także jubileusz 15-lecia działania. W jaką stronę chcecie zmierzać mając już takie doświadczenie?
Przygodę rozpoczęliśmy od 2006 roku w ramach II Schematu Pilotażowego Leader+. Funkcjonowaliśmy jako Lokalna Grupa Działania, jako związek stowarzyszeń. W zmiany przepisów musieliśmy przekształcić się w formę stowarzyszenia i tak od 2006 roku operujemy funduszami unijnymi z PROW. Jeśli chodzi o przyszłe wyzwania, to największym będzie opracowanie nowej strategii rozwoju na lata 2023 - 2027. Zachęcam, żeby nas wspierać poprzez zakupy internetowe z aplikacją fanimani.pl. My się odwdzięczymy piękną statuetką, która zostanie rozdana podczas Gali Darczyńców w przyszłym roku.
Za wami 12 miesięcy wdrażania także działań „miękkich”. Jak aktywizowaliście społeczność?
Monika Kawiecka, specjalista ds. administracji, monitoringu i sprawozdawczości w Stowarzyszeniu Kraina Drwęcy i Pasłęki: Otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na realizację dwuletniego projektu pod nazwą „Ekologicznie odpowiedzialni”. Kwota, którą otrzymaliśmy, to 299 tysiące 893 złote 09 groszy. W ramach tego projektu zorganizowaliśmy osiem akcji sprzątania jezior z płetwonurkami pn. „Ratuj z nami podwodny świat Warmii i Mazur”. Przeprowadziliśmy także trzy rajdy rowerowe pn. „Nakręć się na Eko” na terenie trzech naszych gmin: Łukta, Morąg oraz Grunwald. Został przeprowadzony także wyjazd z dziećmi do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków w Bukwałdzie, a także został zorganizowany dwudniowy rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich pn. „Złapać wiatr w żagle”.
Zintegrowany Produkt Turystyczny SZLAK – co to za pomysł?
Podpisaliśmy w maju 2021 roku na realizację projektu współpracy pn. Zintegrowany Projekt Turystyczny o akronimie SZLAK. W ramach tego projektu przeprowadziliśmy konserwację szlaków rowerowych i miejsc postojowych, wykonano ekspozytory z wizytówkami, powstały mapy kieszonkowe, mapa wszystkich szlaków rowerowych Krainy Drwęcy i Pasłęki oraz powstała interaktywna mapa szlaków rowerowych.
Dziękuję za rozmowę.