Narzędzia chirurgiczne, dentystyczne, elementy niezbędne do pracy lekarza specjalisty. Uczennice Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie na kierunku Technik Sterylizacji Medycznej poznają zasady ich dezynfekcji, dokładniej odtwarzając procedury obowiązujące w szpitalach. „Jest to bardzo wymagający proces, wymaga skupienia, uwagi, dużej dbałości o szczegóły, musimy każde narzędzie dokładnie obejrzeć, żeby w żadnym zakamarku nic nie zostało” - zaznacza Małgorzata Łuniewska, uczennica na kierunku Technik Sterylizacji Medycznej.
Ćwiczone są nie tylko zabiegi mycia i dezynfekcji narzędzi, ale także ich pakowania i sterylizacji. „To zawód, które ma duże perspektywy. Jest bardzo ważny, bo chodzi o bezpieczeństwo pacjentów i chciałabym się spróbować w tym kierunku” - mówi uczennica Ewa Horak.
Absolwenci tego kierunku uzyskują tytuł zawodowy, dzięki któremu mogą podjąć pracę w publicznych i niepublicznych placówkach opieki zdrowotnej również poza granicami kraju. „Przede wszystkim w centralnej sterylizatorni, ale też w punktach lokalnych, centralnych, w których wykonuje się sterylizację, w pracowniach endoskopowych. Mamy bardzo dużo absolwentów, którzy wyjechali i pracują w centralnych sterylizatorniach za granicą” - przyznaje Monika Grono, nauczyciel na kierunku Technik Sterylizacji Medycznej.
Szkoła Policealna im. Prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie była pierwszą placówką w województwie, która wprowadziła do oferty kierunek Technik Sterylizacji Medycznej. Nauka na kierunku odbywa się w systemie zaocznym i nic nie kosztuje. Tytuł Technika Sterylizacji Medycznej można uzyskać po roku nauki. Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej szkoły: www.medyk.olsztyn.pl.