WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU SZCZYCIEŃSKIEGO

Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej i Bariatrycznej MSZ w Olsztynie

SZPITAL MIEJSKI OLSZTYN
Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Bariatrycznej w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie przyjmuje rocznie około 2000 pacjentów. Zobaczcie, jak wygląda ten niezwykle ważny element olsztyńskiego szpitala.

Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Bariatrycznej to jeden z większych oddziałów Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. Rocznie trafia tu około 2000 pacjentów nie tylko z Olsztyna, ale i z całego regionu. Oddział zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem i leczeniem chorób jamy brzusznej, urazów termicznych, przewlekłych chorób chirurgicznych układu pokarmowego i tarczycy oraz ostrych schorzeń chirurgicznych. „Ponad 90% zabiegów w oddziale jest wykonywanych w technice mało inwazyjnej. Czyli na ten moment mówimy o chirurgii laparoskopowej, cała chirurgia bariatryczna, praktycznie cała chirurgia planowa, jak również i ostro dyżurowa jest wykonywana laparoskopowo” – mówi lek. med. Przemysław Rymkiewicz, koordynator oddziału.

W Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej i Pododdziale Chirurgii Bariatrycznej jest łącznie 25 łóżek. Przebywający tu pacjenci znajdują się pod stałą opieką doskonale wyspecjalizowanej kadry medycznej, składającej się z 11 lekarzy, pielęgniarek oraz opiekunek medycznych.

Oddział został podzielony na dwie części: na chirurgię ogólną i chirurgię bariatryczną. Ten drugi rodzaj chirurgii zajmuje się operacyjnym leczeniem otyłości, poprzez między innymi zmniejszenie objętości żołądka i zmianę drogi pokarmowej. „Aktualnie poszerzamy też ofertę naszego oddziału o proktologię, zarówno w trybie ambulatoryjnym, czyli w poradni, oraz chirurgiczne leczenie proktologiczne oraz chirurgię endokrynologiczną. Konkretnie chodzi o leczenie chorób tarczycy” – mówi Przemysław Rymkiewicz.

Nowoczesny sprzęt, wysoce wykwalifikowana kadra medyczna oraz opieka na najwyższym poziomie, to znaki rozpoznawcze Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Bariatrycznej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. Szpital posiada również dostęp do robota da Vinci, który jest przyszłością szeroko pojętej chirurgii. Obecnie Lekarze z Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej szykują się do procedury zabiegowego leczenia raka jelita grubego przy użyciu robota.